Enerji Raporlama ve İzleme Sistemleri

Enerji tüketimini arttıran durumları tespit etmek ve enerji tüketimini etkileyen faktörleri takip etmek, ardından iyileştirmeler yapmak için her işletmede olması gereken bir çözümdür.

ENERJİ İZLEME

Ölçemediğiniz hiçbir parametreyi yönetemez ve yorumlayamayız. Sürekli dalgalanan enerji fiyatları üretimde maliyetleri oldukça arttırmaktadır.Bu nedenle enerji maliyetlerini minimum seviyeye indirgemek oldukça önemlidir.

Enerji takip sistemleri, enerji tüketimini arttıran durumları tespit etmek ve enerji tüketimini etkileyen faktörleri takip etmek, ardından iyileştirmeler yapmak için her işletmede olması gereken sistemlerdir. Enerji yönetimi, ürünlerinizin real çarpanlar ile fiyatlandırıp global piyasada rekabet edebilmeniz için gerekliliktir. Enerji izleme sistemleri, tesislerdeki elektrik, su, sıcak su, makine performans, ortam aydınlık ve sıcaklık izleme gibi işletme kalemlerinizi takip edebilen, kayıt altına alabilen ve tüketim kayıtlarının geriye dönük raporlarının oluşturulmasına yardımcı olan sistemlerdir.

ENERJİ İZLEME YAZILIMI

Enerji izleme yazılımları; enerji verilerinin izlenmesi, tutulması, analizinin yapılması ve daha isabetli yorumlar yapabilmek için personelinize uygun raporlar sunar.

Bu raporlar sayesinde;

Geçmiş enerji tüketim verilerinin analizi, gelecekteki enerji kullanımını planlamanın yanı sıra geçmişte yaptığımız gereksiz tüketimleri tespit etmeye yarar. Bu analizin amacı, enerji kullanımı ile enerji kullanımını etkileyen faktörler arasındaki matematiksel ilişkileri belirlemektir.

UÇTAN UCA DİJİTALLEŞME

Meternet Pro ile işletmenizi dijital dünyaya taşımış ve uzaktan erişilebilir bir noktaya getirmiş olacaksınız.

3.PARTİ CİHAZLAR İLE ENTEGRASYON

Veriler kullanıcıya aittir. Üçüncü şahıslar tarafından barındırılmazlar ve herhangi bir aracı sunucudan geçmezler. Bu nedenle, veri aktarımları veya veri bakımı için herhangi bir abonelik ücreti yoktur. Yerel olarak ve kullanıcı tarafından bulutta depolanabilir. 3. Parti yazılımlara entegre edilebilir.

ÇEŞİTLİ PROTOKOLLER

Bir işletmede bulunan tüm cihazların parametrelerinin okunabilmesi için +15 den fazla popüler iletişim protokolü desteği.

Enerji Takibi

Meternet Pro demo cihaza bağlanarak sisteme bağlı cihazlarla gerçekçi bir deneyim yaşayın.

Kullanıcı adı : demo@witteh.com
Şifre : Witteh2022
Demo : http://meternet.witteh.com/login

 • Sürdürülebilirlik, gerçek zamanlı rekabet etme gücüne sahip olma ve üretim maliyetlerini online takip etme konusunda güçlü olabilmek için üretim makinelerinden, elektrik, su, doğal gaz, buhar gibi tüketim parametrelerine kadar her noktadan veri toplama, izleme ve raporlama işlemi yapılması önemlidir

Enerji İzleme Yazılımı Neler Sunuyor ?

Kaybedilen her enerji, Milli Servettir.

Enerji İzleme Sistemi Amaçları

Enerji izleme ve takip sistemlerinin temel amaçları; izlemek, veri toplama ve raporlamaktır. Witteh Enerji İzleme Yazılımı Tesislerde veya kamu kuruluşlarında tüketilen enerjinin miktarını düzenli olarak izler, kayıt tutar ve yorumlanabilecek bir şekilde raporlar, grafikler sunar. Enerji izleme sistemi ile Doğal gaz, elektrik, buhar, su ve/veya basınçlı hava gibi enerjiyle ilgili tüm parametreler izlenebilir. Witteh Enerji İzleme ve Veri Toplama Sistemi, yabancı marka cihazlarla haberleşebilir ve diğer enerji yönetim sistemleriyle entegre olabilir. 

Enerji İzleme Sistemi Kurulumu

Enerji maliyetlerinin artması nedeniyle bu günlerde seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı enerji izleme sistemi bulunmaktadır. Fabrikanızda ya da ofisinizdeki enerjinin takibinin yapmaya karar verdiğinizde bir enerji izleme sistemine ihtiyacınız doğacaktır.

Enerji izleme sistemi satın almadan önce;

 • Sistemin kurulumunun basitliği; personeliniz bu sistemi ne kadar sürede öğrenebilir ve yönetebilir mi ?
 • Cihaz entegrasyonu; hali hazırda işletmenizde bulunan ölçüm cihazları ile entegrasyonuna uygun mu ?
 • Sistem ara yüzü; herkes tarafından anlaşılabilecek bir arayüz  var mı ? İhtiyaçlar doğrultusunda arayüz özelleştirilebilir mi ?
 • Teknik destek; sürekli iyileştirme ve teknik destek hizmetleri bulunuyor mu ?

Gibi soruları kendimize yöneltmekte fayda var.

Enerji İzleme Sistemi Sıkça Sorulan Sorular

Bir enerji izleme yazılımı, enerji yönetimi ekiplerinin enerji, su, gaz ve diğer kaynakların verilerini tek bir merkezi sistemden izlemesine olanak sağlamalıdır.

 • Toplam tüketim değerlerinin yanı sıra alt ölçüm yapılan sahaları, tesisleri ve endüstriyel ekipmanların izlenebilirliği. HVAC, aydınlatma, kompresörler vb. (Enerji incelemesi/denetim – ISO 50001 enerji yönetimi sertifikasyonu için önemli bir gereklilik )
 • Sayaçlardan, sensörlerden, veri kaydedicilerden ve diğer IoT cihazlarından gelen enerji, gaz, su, sıcaklık ve diğer iş verileri gibi çeşitli veri türlerinin izlenebilirliği
 • Enerji tüketimi eğilimlerini belirlemek, trendlerin takibi için veri görselleştirilmesi (Grafikler vs.)
 • Enerji yönetimi ekiplerini beklenmeyen modellere karşı uyaran akıllı bildirimlerin varlığı,
 • 3. taraf sistemler ve API’ler ile entegre edilebilirliği, örn: CSV File, PostgreSQL DB, Oracle DB, MS SQL Db, MySQL DB
 • Tesis büyüdükçe, daha fazla cihazın bağlanbilirliği,

Enerji izleme yazılımı, ISO 50001 standardına ulaşma sürecini başlatırken gerçekten anahtar bileşendir. Enerji izleme yazılımının temelinde yer alan gelişmiş analitik yetenek olmadan, raporlama ve uyumluluk için gerekli hesaplamaları yapmak ve iç görüleri oluşturmak neredeyse imkansız hale gelir.

Enerji İzleme Sistemi ile kullanıcılar şunları yapabilir:

 • Enerjinin yoğun kullanıldığı ve maliyetli cihazları/ekipmanları ve sahaları belirleyin ve enerji tasarrufu projeleri için temel enerji tüketimini belirleyin,
 • Enerji Performans Göstergeleri EnPI’lerini izleyin ve izleyin Enerji hedeflerine yönelik ilerlemeyi ölçün ve izleyin,
 • Enerji performansını izleyin, ölçün, analiz edin, değerlendirin, denetleyin,
 • Normal dışı davranış veya eğilimleri ele almak ve enerji performansını, verimliliğini sürekli iyileştirmek için önlemler alın

Enerji İzleme Yazılımında sınırsız kullanıcıya kadar hesap oluşturabilirsiniz!

Bu bir seçenektir, ancak çok verimsizdir ve size gerçek zamanlı bilgiler vermeyecektir. Bu işlem bir insan tarafından gerçekleştirildiği için, hataya açıktır.

Evet, aslında enerji tüketimini ölçme/izleme süreci bu talepleri sık sık ortaya çıkarabilir. Diğer ölçümler hava kalitesi, makine durumu, hava akışı, akış ölçümü ve çok daha fazlası izlenebilir.

Evet, aynı platform ile sahada bulunan pulse, analog ve Modbus RTU/ Modbus TCP, M-bus ve WMbus haberleşme özelliğine sahip farklı marka cihazlardan veriler okunmaktadır.

Enerji yönetimi yazılımı , müşteriye özel sistemlerden herhangi bir enerji analizöründen tüketim verilerini gerçek zamanlı olarak toplayarak, analiz ederek/karşılaştırabilir bu sayede enerji trendlerini izleme ve optimizasyonu sağlar. 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir